Vietnam (vietnamsky Việt Nam), celým názvem Socialistická republika Vietnam (vietnamsky Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam, česky též Vietnamská socialistická republika, VSR), je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Jeho sousedé jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel dosahuje 86 milionů. Hlavním městem je Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání. Oficiálním jazykem je vietnamština.
Významnou roli v národním hospodářství hraje zemědělství - zaměstnává 55,6 % ekonomicky aktivního obyvatelstva. Mezi hlavní produkty patří rýže (5. místo na světě v produkci, 1. místo ve vývozu), káva (2. místo na světě v produkci), pepř, ořechy kešu, krevety. Zároveň má na svém území největší světovou zásobu černého uhlí o velikosti 1 240 000 000 tun – dosud téměř netěženou. Zvolna se rozvíjí cestovní ruch - země je bohatá jak na kulturní, tak na přírodní bohatství, na své si přijdou i milovníci sportu.
Vietnam patří mezi prioritní země české zahraniční rozvojové spolupráce. České projekty se soustředí na čtyři hlavní sektory: ochrana životního prostředí, sociální ochrana obyvatelstva, rozvoj venkova a zemědělství, boj proti kriminalitě (zejména obchodu s lidmi), ekonomicko průmyslový rozvoj.
Při pobřeží se rozkládají úzké nížiny, ve vnitrozemí se pak vypínají hory, které dosahují výšky až přes 3000 m n. m. (Fan Si Pan). Pro Vietnam je charakteristická Červená řeka, což je zároveň nejdelší řeka - protéká zemí v délce 450 km, dále nekonečná rýžová pole a stále zelené tropické lesy. Zemi často ohrožují tajfuny.
WikipediaDobývání Vietnamu Francií začalo v roce 1858 a bylo dokončeno v roce 1884. Země stala součástí Francouzské Indočíny v roce 1887. Vietnam vyhlásil nezávislost po druhé světové válce. Ale ve Francii se řídil Vietnam až do roku 1954 - do porážky od komunistických sil pod Ho Chi Minh. Ženevská smluva z roku 1954 řekla, aby Vietnam byl rozdělen do komunistické Severní a anti-komunistické jižní části. Americká ekonomická a vojenská pomoc směřovala k jihu Vietnamu v 60 letech dvacátého století. To byl pokus podpořit vládu, ale americké ozbrojené síly byly staženy po dohodě v roce 1973. O dva roky později, severní vietnamské síly obsadily jih. Tak se obě části země sešly v zemi pod komunistickou nadvládou. I přes návrat míru, přes další dekádu země zažila jen malý ekonomický růst. Bylo to proto, že tu bylo konzervativní vedení politiky, pronásledování a masový exodus jednotlivců - mnoho z nich úspěšných jižních vietnamských obchodníků - a rostoucí mezinárodní izolace. Nicméně od přijetí "doi moi" (rekonstrukce) politiky v roce 1986, vietnamské orgány se zavázaly k větší ekonomické liberalizaci a nařídily strukturální reformy potřebné k modernizaci hospodářství. Mohou se tak produkovat více konkurenceschopné produkty.
CIA The World Factbook